reklama

Kibutz, vodopád Yehudia, Rosh Hanikra a Schindlerov hrob

Posledné štyri dni zhrniem do jedného blogu. Pondelok a utorok bol na pláne druhý výlet na sever krajiny. Trochu sme sa dotkli života v kibutzoch, zoznámili sme sa s Múzeom bojovníkov geta ale hlavne sme spoznali dve prírodné krásy severnej časti Izraela. V stredu sme okrem prednášok absolvovali návštevu Schindlerovho hrobu s dvoma z „jeho" židov a vo štvrtok sme ukončili seminár.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Prvá zastávka cestou na sever bola na krížiackej pevnosti Belvoir. Vysoký kopec uprostred šírej krajiny poskytoval krásny rozhľad na tri svetové strany. Žiaľ, v tejto krajine je dobrá viditeľnosť až poobede. Doobeda býva opar. Takže sme až tak veľa nevideli. Z pevnosti sme zišli dolu k Jordánu, kde sme si prezreli skanzen v starom kibutzi Gesher. Skanzen stojí na mieste niekdajších dvoch mostov cez Jordán a vlastne pôvodne slúžil ako strážnica tohto strategického bodu. Dnes je funkčná už len strážnica na jordánskej strane a ostnaté drôty na Izraelskej strane. Samotný kibutz sa presťahoval na druhú stranu od hlavnej cesty. Z rozprávania o kibutzoch sme sa dozvedeli, že vlastne plnili funkciu osídlení zabezpečujúcich prítomnosť židov v Eretz Izrael. Boli to absolútne socialistické komunity. Spoločná bola ešte aj výchova detí. Druhá generácia však tento model odmietla a komunity prešli na rodinný spôsob života. Spoločné zostalo iba hospodárenie. Za posledných 20 rokov aj hospodársky život prešiel privatizáciou. Komunitný charakter si však kibutz zachoval. Presné pravidlá jeho fungovania sú dosť zložité. Nie každý, kto v kibutzi žije, je kibutznik. Ale detaily som nepochopil. Na tomto kibutzi je zaujímavé, že v jeho blízkosti vznikla vodná elektráreň! V polopúšti! Ruský inžinier vymyslel sústavu kanálov, ktorá vodu z dvoch riek (elektráreň sa volala Naharayyim - Dve rieky) spojila do jednej nádrže a voda z tejto nádrže roztáčala turbíny. Šestnásť rokov táto elektráreň pokrývala na 90% potrebu elektrickej energie v celom vtedajšom britskom mandáte. Dnes leží na území Jordánska a je nevyužívaná.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obed sme mali na brehu Genezaretského jazera na východnej strane, na úpätí Golanských výšin. Keby sme mali trochu viac času, kúsok od reštaurácie bola pláž. Potom sme vyšli na Golanské výšiny. Časť ľudí sa pobrala ochutnávať víno do miestnej vinárne, druhá časť - my, športovci - sme sa rozhodli pre turistiku. V štyridsaťstupňovej horúčave, v polopúštnych podmienkach sme absolvovali asi 45 minútový zostup k vodopádu Yehudia. Paráda! Dalo sa tam aj kúpať, ale nechcel som riskovať kožné problémy cestou naspäť, tak som sa len prizeral. Vodu na cestu späť sme si nabrali priamo z vodopádu. Musím povedať, že po návrate som sa necítil najlepšie. Obvykle mi horúčava nevadí, ale čo je veľa, to je moc. Pretrpel som cestu autobusom na pobrežie stredozemného mora, do západnej Galilei, kde sme nocovali v kibutzi Nes Amim. Na druhý deň nás čakala nie veľmi zaujímavá návšteva v Múzeu bojovníkov geta. Na záver dvojdňového pobytu sme navštívili pár metrov od libanonských hraníc prírodnú zaujímavosť Rosh Hanikra. Nádhera! Stručne povedané: more si predralo cestu v kalných jaskyniach. Fotky povedia viac.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V stredu sme po prednáškach navštívili hrob Oskara Schindlera. Stretli sme sa s dvoma jeho zachránenými, ktorí sa v jeho fabrike zoznámili a minulý rok oslávili pri jeho hrobe zlatú svadbu. Veľmi milí ľudia. Nahum a Geňa. Prednášky posledného dňa boli opäť po pár slabších dňoch veľmi dobré. Večer som sa vybral na poslednú prechádzku do starého mesta a na ulici Mourdistan pri evanjelickom kostole som si za posledné peniaze objednal miestnu špecialitu Shawarmu. Bola skvelá. Takmer som ju nezjedol.

Zajtra ráno odchádzam. Bude mi smutno za týmto mestom, ale zároveň cítim, že je čas vrátiť s domov. Moji najdrahší už mi veľmi chýbajú.

Martin Kríž

Martin Kríž

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  19x

Učiteľ, toho času bez katedry. Zoznam autorových rubrík:  vzdelávanieJeruzalemSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu